Haberler Avrupa Çevre Ajansı’Ndan “Doğa İş Başında” Temalı Fotoğraf Yarışması

Avrupa Çevre Ajansı’Ndan “Doğa İş Başında” Temalı Fotoğraf Yarışması

 

Doğa sizin için ne ifade ediyor? Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), doğanın insanlar üzerinde sağladığı faydaların resmedildiği “Doğa İş Başında” temalı bir fotoğraf yarışması düzenliyor.

Doğa bize birçok fayda sağlar. Bunların bazılarını halihazırda biliyoruz; temiz hava, temiz su, gıda, hammadde ve birçok farklı doğal kaynak. Ancak doğanın hayatlarımız üzerindeki faydaları sadece bunlar ile sınırlı değil. Örneğin, şehirlerde bulunan yeşil alanların sel baskınlarını önlediğini biliyor muydunuz? Aynı şekilde, şehirlerdeki ağaçlar sıcaklıkların düşmesini sağlayarak yaz aylarında aşırı sıcaklıkların oluşmasını engeller. Ayrıca doğa, kendine özgü güzelliği ve zengin çeşitliliği ile sadece sanat için değil aynı zamanda makineler, konutlar ve farklı yenilikçi çözümleri tasarlamak için ilham kaynağı oluşturur.

Bu bakış açısından yola çıkarak, AÇA, doğanın size sağladığı faydaları paylaşmanızı bekliyor. Katılımcılar, yarışmaya üç farklı kategoride katılabilir:

1)      Doğa katkı sağlar: Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz yemek, giydiğimiz elbise, yaşadığımız ev, kısacası sahip olduğumuz her şeyi doğadan sağlarız. Refahımız, hayat kalitemiz ve aynı zamanda ekonomimiz yaşanabilir bir çevreye bağlıdır. Örneğin, şehir dışındaki kırsal alanlar, bizlere bal sağlayan arılar dahil birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Acaba, doğanın sağladığı faydalar üzerine bir fotoğraf çekebilir misiniz?

2)      Doğa korur: Doğada vakit geçirmek, fiziksel ve ruhsal sağlığımıza katkı sağlar. Şehirlerimizde yeşil alanlara yer verilmesi ve doğal alanların korunması iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltır ve sağlığımızı korur. Şehirlerimiz içindeki yeşil alanlar, havadaki karbondioksit ve zararlı gazların yoğunlaşmasını engelleyerek hava kirliliğini engeller ve daha sağlıklı nefes almamızı sağlar. Etrafımızdaki veya şehirlerimizdeki doğal alanların sizi nasıl koruduğu fark ettiniz mi?

3)      Doğa ilham verir: Doğada sakin bir yürüyüş, kafamızı boşaltmamızın yanında yeni fikirlere de ilham verebilir. Rüzgâr tribünlerinin böcek kanatlarından veya hareketli güneş panellerinin ayçiçeklerinden ilham alınarak tasarlandığını biliyor muydunuz? Çevrenizde doğadan ilham alınarak tasarlanmış bir şey dikkatinizi çekti mi?

 Yarışmaya Katılım

Yarışmaya katılmak için çektiğiniz yüksek çözünürlüklü jpeg formatındaki fotoğrafı, İngilizce dilinde en fazla 1000 karakter içeren kısa bir açıklama ile birlikte Yarışma Kuralları çerçevesinde 15 Ağustos 2017 tarihine kadar https://europeanenvironmentagency.wufoo.com/forms/naturework/

adresinden oluşturacağınız başvuru formu ile birlikte yükleyin. Yarışmaya en fazla beş fotoğraf ile katılım sağlayabilirsiniz. Katıldığınız her fotoğraf için ayrı başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Yarışmaya katılım için ücret alınmamaktadır.

 Ödüller

Yarışma üç farklı kategoride (Doğa Katkı Sağlar, Doğa Korur ve Doğa İlham Verir) düzenlenecektir. Her kategoriden bir adet kazanan seçilecek olup, kazanan 1000 Euro nakit para ödülü ile ödüllendirilecektir. Aynı zamanda Halk Jürisi Özel Ödülü ve Gençlik Özel Ödülü (18-24 yaş aralığındaki katılımcılar için) için de 500 Euro nakit para ödülü verilecektir. Halk Jürisi Özel Ödülü için ön seçimi geçen adaylar AÇA resmi sitesinden (www.eea.europa.eu) ilan edilecek olup, 15 Eylül ile 15 Ekim tarihleri arasında aynı siteden oylanabilecektir. Kazananlar Ekim ayının sonunda ilan edilecektir.

 Daha fazla bilgi için;

 Yarışma Hakkında Genel Bilgi: http://www.eea.europa.eu/about-us/competitions/NATURE_at_work/NATURE_at_work

Başvuru Formu: https://europeanenvironmentagency.wufoo.com/forms/naturework/

Yarışma Kuralları: http://www.eea.europa.eu/about-us/competitions/NATURE_at_work/competition-rules

Hüküm ve Koşullar: http://www.eea.europa.eu/about-us/competitions/NATURE_at_work/terms-and-conditions

Açık Gizlilik Beyanı: http://www.eea.europa.eu/about-us/competitions/NATURE_at_work/specific-privacy-statement